10 דברים שלא ידעתם על ניתוח קטרקט

מאת  ד"ר גיא קליינמן,

מנהל שרות הקטרקט מרכז רפואי קפלן ויו"ר חוג קטרקט של איגוד רופאי העיניים

קטרקט הינו תהליך בו העדשה התוך עינית מאבדת את שקיפותה וכך כמות  האור הנכנסת לעין הולכת ופוחתת. כתוצאה מכך מופיעות הפרעות ראייה הכוללת בעיקר ירידה בחדות הראיה (דומה למצב בו מסתכלים דרך חלון מלוכלך) הילות, סינוורים או החלפה תדירה של המספר במשקפיים באדם מבוגר,

קטרקט בד"כ מיוחס לגיל. על-פי נתונים עדכניים, 70% מהאמריקאים מעל גיל 75 לוקים בקטרקט, עם זאת ישנם מקרים בהם קטרקט מופיע בגיל צעיר ולעיתים אפילו כהפרעה מולדת. בין הגורמים המגבירים את הסיכוי ללקות בקטרקט פרט לגיל מבוגר: סכרת, דלקות בעיניים, טיפול בסטרואידים וחבלות בעין.

 בישראל מתבצעים כ  55,000 ניתוחי קטרקט בשנה.

  1. ב-1949 הושתלה בהצלחה העדשה התוך עינית הראשונה ע"י סר הרולד רידלי. הרעיון עלה בעקבות תצפית שלו על טייסים מהצי המלכותי שנפצעו במלחמת העולם השניה וכחלק מפציעתם חדרו רסיסים מחופת הפלסטיק של המטוס לעינהם.
  2. ניתוח קטרקט מתבצע בשיטות חדשניות והינו מהניתוחים הבטוחים בעולם עם אחוזי הצלחה של מעל 95%. בעבר ביצוע הניתוח חייב חתכים גדולים בדופן העין לשם השתלת העדשה שהייתה עשוייה מחומר קשיח,הליך זה היה כרוך בביצוע תפרים והחלמה ממושכת.

בזכות התקדמות הטכנולוגיה, טכניקות הניתוח, והתקדמות בפיתוח העדשות המלאכותיות המושתלות במהלך הניתוח (כיום משתמשים בעדשות רכות ומתקפלות) הניתוח מתבצע לרוב בחתך קטן וללא צורך בתפרים.

  1. בעבר בוצעו ניתוחי קטרקט רק כאשר הקטרקט הוגדר כ"בשל" והפרעות הראייה היו חמורות. היום בזכות השיפור המשמעותי בניתוח המלווה בירידה משמעותית בשכיחות הסיבוכים, מקובל לבצע את הניתוח עם הופעת התסמינים שמפריעים למטופל לנהל שגרת חיים רצויה.
  2. מרבית מנותחי הקטרקט יוכלו לחזור לפעילות שגרתית ביום שאחרי הניתוח, ראייה מיטבית תתקבל תוך מספר ימים עד שבועות.
  1. הניתוח מתבצע לרוב הברדמה מקומית נמשך בין 10 ל 20  דקות ובמרבית המקרים אין כלל כאבים במהלך הניתוח ואחריו.
  2. לעדשה המלאכותית הסטנדרטית המושתלת במהלך הניתוח במקום העדשה העכורה יש מוקד ראיה (פוקוס) אחד שניתן לכוונו לרחוק או לקרוב. ב-2003 אושר ע"י ה-FDA שימוש בקטגוריה חדשה של עדשות תוך עיניות עדשות מולטיפוקליות שמאפשרות תיקון ראייה הן לרחוק והן לקרוב. עדשה זאת מצמצמת באופן משמעותי את הצורך במשקפי קריאה
  3. אסטיגמציה (צילינדר) הוא מצב שכיח בו הקרנית (החלק השקוף בקדמת העין) אינה עגולה. לכשליש מהאנשים יש צילינדר משמעותי. כאשר האסטיגמציה גורמת להפרעות בראייה ניתן לתקנה בזמן ניתוח הקטרקט ע"י השתלת עדשה תוך עינית  ייעודית (עדשה טורית).
  4. עדשה תוך עינית צהובה מסננת אור כחול בדומה לעדשה הטבעית של העין. יש הטוענים כי לאור הכחול פוטנציאל לגרום לנזק לרשתית העין
  5. לאחרונה פותח לייזר לניתוח קטרקט אשר לו פוטנציאל לשפר את הניתוח,
  6. ירידה חוזרת בראיה לאחר הניתוח יכולה להיות כתוצאה מ"קטרקט משני" הנגרם כתוצאה מצימת קרום עדין מעחורי העדשה שהושתלה. הטיפול הוא קל ונעשה באמצעות מס' יריות לייזר. הטיפול לוקח מספר דקות ואינו מלווה בכאבים. שיפור הראיה לאחר הטיפול הינו מהיר.

 מאמרים נוספים

דרכי טיפול בקטרקט
אנא השאירו פרטיכם ונחזור אליכם לייעוץ מקצועי ללא תשלום

 אני מעוניין לקבל עדכונים מעת לעת

פרטיכם נשלחו בהצלחה
יש למלא את כל הפרטים